Ukryj spis treści

Projektowanie od góry w dół

W projekcie od góry w dół, jedna lub więcej operacji części jest zdefiniowana przez coś w złożeniu, jak na przykład szkic układu lub geometrię innej części. Intencja projektu (rozmiary operacji, rozmieszczeni komponentów w złożeniu, bliskość do innych części, itd.) pochodzi z góry (ze złożenia) i idzie w dół (do części), stąd nazwa "od góry w dół".

Na przykład przy tworzeniu kołka ustalającego na plastikowej części przy użyciu polecenia Wyciągnięcie, można wybrać opcję Do powierzchni i wybrać dół innej części. Wybór ten sprawi że kołek będzie miał długość dokładnie taką, aby dotykać drugiej części, nawet jeśli później w procesie projektowym część ta zostanie przeniesiona. Długość kołka jest zatem zdefiniowana w złożeniu a nie przez statyczny wymiar w części.

Metody

Można użyć niektórych lub wszystkich z tych metod od góry w dół:

  • Indywidualne operacje mogą być projektowane od góry w dół poprzez odniesienia do innych części w złożeniu, jak w przypadku opisanego powyżej kołka ustalającego. W przypadku projektowania od dołu w górę, część jest budowana w oddzielnym oknie, gdzie widoczna jest tylko dana część. SOLIDWORKS umożliwia jednak edycję części podczas pracy w oknie złożenia. Sprawia to że dostępna jest geometria innych komponentów jako odnośnik (można na przykład kopiować lub wymiarować do). Metoda ta jest pomocna dla tych części, które są głównie statyczne ale mają pewne operacje, które są połączone z innymi komponentami złożenia.
  • Kompletne części mogą być budowane przy użyciu metody od góry w dół poprzez tworzenie nowych komponentów w kontekście złożenia. Budowany komponent jest przyłączony (przy pomocy wiązania) do innego istniejącego komponentu w złożeniu. Geometria dla budowanego komponentu jest oparta na istniejącym komponencie. Metoda ta jest użyteczna dla części takich jak wsporniki i uchwyty mocujące, których kształt i rozmiar jest głównie lub całkowicie zależny od innych części.
  • Całe złożenie może być zaprojektowane od góry w dół poprzez zbudowanie szkicu układu definiującego położenie komponentów, główne wymiary, itd. Następnie budowane są części 3D używające jednej z powyższych metod, tak że części 3D są zgodne ze szkicem o ile chodzi o ich rozmiar i położenie. Szybkość i elastyczność szkicu pozwala na szybkie wypróbowanie wielu wersji projektu przed zbudowaniem geometrii trójwymiarowej. Nawet po zbudowaniu geometrii 3D, szkic pozwala na dokonanie wielu zmian w prosty sposób w centralnej lokalizacji.

Pozostałe informacje

  • Kiedy tworzymy część lub operację przy użyciu technik od góry w dół, tworzone są odniesienia zewnętrzne do geometrii.
  • W niektórych przypadkach złożenia o dużej ilość operacji w kontekście (będących podstawą projektowania od góry w dół) zajmują więcej czasu przy przebudowywaniu niż te same złożenia bez nich.
    SOLIDWORKS przebudowuje jedynie części, które uległy zmianie.
  • Przy utworzeniu operacji w kontekście, ważne jest nie tworzenie konfliktów wiązania, ponieważ mogą one spowodować długą przebudowę i nieoczekiwane zachowanie geometrii. Można uniknąć tych konfliktów poprzez wystrzeganie się tworzenia wiązań do geometrii utworzonej przez operacje w kontekście.


Wyraź swoje opinie dotyczące tego tematu

SOLIDWORKS docenia wszelkie informacje i uwagi dostarczone przez użytkownika na temat prezentacji, dokładności oraz prawidłowości dokumentacji. Proszę użyć poniższego formularza, aby wysłać komentarze I sugestie na temat tego tematu do naszego zespołu dokumentacyjnego. Zespół dokumentacyjny nie może udzielać informacji na pytania natury technicznej. Proszę kliknąć tutaj, aby uzyskać informacje dotyczące pomocy technicznej.

* Wymagane

 
*Email:  
Temat:   Opinie dotyczące tematów pomocy
Strona:   Projektowanie od góry w dół
*Komentarz:  
*   Oświadczam, że zapoznałem/zapoznałam się z polityką prywatności, zgodnie z którą moje dane osobowe będą wykorzystywane przez firmę Dassault Systèmes, i niniejszym ją akceptuję

Wydrukuj temat

Wybierz zakres treści do druku:x

Wykryliśmy że używasz przeglądarki w wersji starszej niż Internet Explorer 7. Dla zoptymalizowanego wyświetlania sugerujemy uaktualnienie przeglądarki do Internet Explorer 7 lub nowszej.

 Nie pokazuj tego komunikatu ponownie
x

Wersja zawartości pomocy w sieci Web: SOLIDWORKS 2015 SP05

Aby wyłączyć pomoc w sieci Web w oprogramowaniu SOLIDWORKS i użyć zamiast tego pomocy lokalnej, należy kliknąć Pomoc > Użyj pomocy SOLIDWORKS w sieci Web.

Aby zgłosić problemy związane z interfejsem lub funkcją wyszukiwania pomocy w sieci Web, należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem pomocy technicznej. Aby wyrazić opinie dotyczące poszczególnych tematów pomocy, należy użyć łącza “Opinie dotyczące tego tematu” na stronie danego tematu.