Expand ÚvodÚvod
Expand SprávaSpráva
Expand Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní
Expand Základy SOLIDWORKSZáklady SOLIDWORKS
Expand Přestup z 2D na 3DPřestup z 2D na 3D
Expand SestavySestavy
Expand CircuitWorksCircuitWorks
Expand KonfiguraceKonfigurace
Expand SOLIDWORKS CostingSOLIDWORKS Costing
Expand Design CheckerDesign Checker
Expand Designové studie v SOLIDWORKSDesignové studie v SOLIDWORKS
Expand Detailování a výkresyDetailování a výkresy
Expand DFMXpressDFMXpress
Expand DriveWorksXpressDriveWorksXpress
Expand FloXpressFloXpress
Expand Datová komunikace SLDXMLDatová komunikace SLDXML
Expand Import a exportImport a export
Expand Zobrazení modeluZobrazení modelu
Expand Navrhování foremNavrhování forem
Expand Studie pohybuStudie pohybu
Expand Díly a prvkyDíly a prvky
Expand Vyznačení trasyVyznačení trasy
Expand Plechové dílyPlechové díly
Collapse Aplikace SimulationAplikace Simulation
Expand SimulationXpressSimulationXpress
Expand SkicováníSkicování
Expand SOLIDWORKS MBDSOLIDWORKS MBD
Expand SOLIDWORKS UtilitiesSOLIDWORKS Utilities
Expand SOLIDWORKS SustainabilitySOLIDWORKS Sustainability
Expand TolerováníTolerování
Expand TolAnalystTolAnalyst
Expand ToolboxToolbox
Expand SvařováníSvařování
Expand Workgroup PDMWorkgroup PDM
Expand Řešení potížíŘešení potíží
Pojmy
Skrýt obsah

Model plasticity Tresca

Toto kritérium je založeno na předpokladu, že ve stavu deformace je maximální smykové napětí ve všech bodech média stejné a že je rovno polovině meze kluzu, která se získá z testu jednoosého tahu pro daný materiál.

V trojrozměrném případě dojde k deformaci v případě, že platí alespoň jedna z nerovností:

Deformace je tedy založena na maximálním smykovém napětí, které je rovno polovině rozdílu maximálního a minimálního hlavního napětí. Podle tohoto kritéria neovlivňuje střední hlavní napětí stav deformace.

V některých kódech a odkazech návrhu se definuje ekvivalentní napětí Tresca jako dvojnásobek maximálního napětí ve smyku, které je rovno (σ1 – σ3) neboli intenzitě napětí.

Intenzita smykového napětí

Intenzita smykového napětí je definována druhou odmocninou druhé invarianty odchylky napětí a lze ji vyjádřit jako:

Stav úplného smyku

Stav úplného smyku je definován jako:

U tohoto stavu je intenzita smykového napětí a maximální smykové napětí ekvivalentní:

Pomocí podmínek Tresca se smykové napětí v bodu deformace určí jako polovina tahové meze kluzu:

Podle kritéria tažnosti von Mises odpovídá smyková mez kluzu tomuto vztahu:

  • U modelu Tresca jsou k dispozici pravidla izotropního a kinematického tvrzení. Lineární kombinace izotropního a kinematického tvrzení se použije v případě, že se poloměr a střed povrchu deformace v prostoru odchylek může vzhledem k vývoji zatížení lišit.
  • Faktor zpevnění definuje poměr kinematického a izotropního tvrzení.
  • U zcela izotropního tvrzení má Faktor zpevnění hodnotu 0. Poloměr povrchu deformace se zvětší, ale střed zůstává v prostoru na stejném místě.
  • U zcela kinematického tvrzení má Faktor zpevnění hodnotu 1. Poloměr povrchu deformace zůstává stejný, zatímco střed se v prostoru může pohybovat.


Vyjádřete svůj názor na toto téma

SOLIDWORKS uvítá vaše názory ohledně prezentace, přesnosti a obsahu dokumentace. Pomocí níže uvedeného formuláře zašlete komentáře a doporučení k tomuto tématu přímo dokumentačnímu týmu. Dokumentační tým nebude odpovídat na otázky související s technickou podporou. Klepnutím zde získáte informace o technické podpoře.

* Povinné

 
*Email:  
Předmět:   Váš názor na témata nápovědy
Stránka:   Model plasticity Tresca
*Komentář:  
*   Prohlašuji, že jsem si přečetl/a a souhlasím se zásadami ochrany osobních údajů, podle kterých bude společnost Dassault Systèmes zpracovávat moje osobní údaje

Tisk tématu

Zvolte rozsah, který se má tisknout:

x

Zjistili jsme, že používáte starší verzi prohlížeče než je Internet Explorer 7. Pro optimální zobrazení vám doporučujeme, aby jste upgradovali na Internet Explorer 7 nebo novější.

 Příště tuto zprávu nezobrazovat
x

Verze nápovědy na webu: SOLIDWORKS 2017 SP05

Chcete-li vypnout webovou nápovědu v rámci SOLIDWORKS a raději používat místní nápovědu, klikněte na Nápověda > Použít SOLIDWORKS nápovědu na webu.

Problémy s uživatelským rozhraním a vyhledáváním v nápovědě na webu nahlaste zástupci místní technické podpory. Zašlete váš názor na individuální témata nápovědy prostřednictvím odkazu “Váš názor na toto téma” na každé straně.