Wiązania w podzespołach wyznaczania trasy

W podzespole trasy wiązania mogą być dodawane tylko do łącznika końcowego (kołnierzy lub łączników). Jeżeli usuniemy wiązania na łączniku końcowym lub jeśli wstawimy łącznik końcowy na końcu segmentu szkicu 3D, pozycja łącznika końcowego stanie się zależna od szkicu 3D.

  • Jeżeli chcemy, aby pozycja łącznika końcowego sterowała szkicem 3D, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy końcowy łącznik i wybrać Powiąż szkic z łącznikiem.
  • Aby przywrócić łącznik do stanu zależnego, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy końcowy łącznik i wybrać Powiąż łącznik ze szkicem.

Pozycja wszystkich pozostałych komponentów w podzespole trasy jest zawsze sterowana przez szkic 3D.

Odniesienia wiązania

Odniesienia wiązania należy wykorzystywać w projektach wyznaczania trasy tam, gdzie to tylko możliwe. Użycie odniesień wiązania do umieszczania części jest bardziej niezawodną i przewidywalną metodą podczas stosowania wiązań SmartMates.

Zawsze należy uwzględnić odniesienia wiązania dla komponentów wyznaczania trasy, takich jak kołnierze. Jeżeli użytkownik spróbuje utworzyć wiązanie komponentów wyznaczania trasy po umieszczeniu ich w złożeniu, mogą zostać wprowadzone konflikty w geometrii szkicu trasy.

Należy używać tej samej nazwy dla wszystkich odniesień wiązania zastosowanych do łączników o tych samych właściwościach w danym elemencie sprzętu. Kołnierz morze być dołączony do dowolnej końcówki wylotowej w zbiorniku, jeżeli odniesienia wiązań na wszystkich końcówkach wylotowych, a także kołnierz, mają tę samą nazwę. Jeżeli jedna z końcówek jest gwintowana, należy jej nadać inną nazwę i odpowiednio nazwać odniesienia wiązania kołnierza gwintowanego.

Aby zapewnić prawidłowe wiązanie części wyznaczania trasy, należy identycznie zdefiniować właściwości odniesienia wiązania. Na przykład jeżeli Pierwotny element odniesienia w jednej części jest zdefiniowany jako Ściana<1>, Anty-wyrównane, Anty-wyrównane, to powinien być zdefiniowany identycznie w drugiej części. Ta sama zasada dotyczy elementów drugorzędnych i trzeciorzędnych.

Odniesienia wiązania nie są używane kiedy przyłączamy komponent do szkicu trasy, na przykład kiedy przeciągamy trójnik do trasy, aby utworzyć węzeł. W tym przypadku, SOLIDWORKS wyrównuje komponenty tak, aby punkt trasy oraz punkty połączenia były wspólne z liniami szkicu.

Zasady stosowania odnośników wiązań

Podczas umieszczania odniesień wiązania należy przestrzegać poniższych ogólnych zasad:

  • Należy dodać dwa odniesienia wiązania do łącznika trasy:
    • Dodać pierwsze odniesienie wiązania jako pojedyncze wiązanie krawędzi do użycia z wiązaniem SmartMates kiedy komponent wiązania nie ma wspólnego odniesienia wiązania.

      Wiązania SmartMates używają tylko pierwszego odniesienia wiązania, należy więc zapewnić że utworzone pojedyncze wiązanie krawędzi jest wyszczególnione jako pierwsze.
    • Dodać kolejne odniesienie wiązania dla wiązania łącznika z komponentami z odniesieniami wiązania o tej samej nazwie i typie.
      Należy używać specyficznych typów wiązania - wspólne i koncentryczne, a nie wiązań domyślnych.
  • Dodać odniesienia wiązania do potów na częściach sprzętu, dodając jedno odniesienie wiązania na port.
  • Jeżeli dany element sprzętu posiada kilka portów, należy dodać odniesienia wiązania do wszystkich portów, alby nie dodawać do żadnego portu. Wiązania SmartMates są używane do umieszczenia części, jeżeli nie występują żadne odniesienia wiązania na żadnym z portów.
  • Należy dodać odniesienia wiązania do komponentów używanych na początku i na końcu trasy. Zwykle są to kołnierze lub złącza elektryczna, ale mogą to również być zawory lub kolanka.
  • Dodać pasujące odniesienia wiązania do złączy elektrycznych oraz ich komponentów gniazda wiążącego.