Otáčení součástí

  • Nemůžete otáčet součást, která má pevnou polohu nebo která je plně určena.
  • Součástí můžete otáčet jen v rozsahu stupňů volnosti daných jejími vazebními vztahy.

Otočení součásti přetažením

Otočení součásti přetažením:

Klepněte pravým tlačítkem myši a přetáhněte součást:
Součást se otočí v rámci svých stupňů volnosti.
Abyste tomuto chování předešli, zrušte výběr možnosti Přesunout součásti přetažením v nabídce Nástroje > Možnosti > Možnosti systému > Sestavy.

Otočení součásti pomocí triády

Otočení součásti s osovým křížem:

  1. Pravým tlačítkem klepněte na součást a vyberte Přesunout s osovým křížem.
  2. Vyberte kruh a přetáhněte ho. Také:
    • Klepněte pravým tlačítkem na střed a zvolte Uchytit při přetahování. Blíže ke středu je přírůstek zachytávání 90°. Přírůstek se zvyšuje, jak se ukazatel vzdaluje od středu.

    • Chcete-li otáčet součást o přednastavené přírůstky, klepněte pravým tlačítkem na vybraný střed a vyberte Otáčet o 90° nebo Otáčet o 180°.
    • Chcete-li zadat vlastní přírůstky, klepněte pravým tlačítkem na středovou kouli a vyberte Zobrazit pole delty otáčení XYZ.
  3. Klepnutím kdekoliv na grafické ploše vypněte zobrazení osového kříže.
    Návod na posunutí nebo změnu orientace triády:
    • Přetažením středové koule volně přetahujete triádu.
    • AltAlt
    • + přetažením středové koule na hranu nebo plochu, změníte orientaci triády podle orientace hrany nebo plochy. Zarovnat s,Zarovnat s,Zarovnat s počátkem dílu, nebo Zarovnat s počátkem sestavy.

Otočení součásti pomocí správce PropertyManager

Otočení součásti s využitím správce PropertyManager:

  1. Klepněte na ikonu Otočit součást (panel nástrojů Sestava) nebo na nabídku Nástroje > Součást > Přesunout.
    Zobrazí se PropertyManager Otočit součást a ukazatel se změní na .
  2. Vyberte jednu nebo více součástí v grafické ploše.
  3. Vyberte položku ze seznamu Otočit ; nyní můžete součásti přesunout jedním z následujících způsobů:
    Volba Popis
    Volné přetažení Vyberte součást a táhněte ji libovolným směrem.
    Kolem entity Vyberte přímku, hranu nebo osu a poté táhněte součást kolem vybrané entity.
    Deltou XYZ Zadejte do správce PropertyManager hodnotu X, Y nebo Z a klepněte na Použít. Součást se posune kolem os sestavy o hodnotu úhlu, kterou určíte.
    Můžete také otáčet jednu součást nebo skupinu součástí po druhé; nástroj zůstává aktivní, dokud na něj znovu neklepnete nebo nevyberete jiný nástroj.
  4. V položce Upřesňující nastavení vyberte Tuto konfiguraci. Otočení součástí se použije jen pro aktivní konfiguraci.
  5. Po dokončení klepněte na nebo znovu na Otočit součást .