Łączenie elementów
Polecenie Weld służy do łączenia dwóch elementów w jeden. Można łączyć linie, otwarte polilinie, łuki, łuki eliptyczne lub otwarte splajny. Można również przekształcać łuki w okręgi oraz łuki eliptyczne w elipsy.
Podczas łączenia elementów należy stosować poniższe wytyczne:
- Linie muszą być wyrównane w jednym kierunku. Linie można łączyć pod warunkiem, że są współliniowe, to znaczy, że wyznaczona nowa linia łączy dwa najdalsze punkty końcowe.
- Łuki muszą posiadać ten sam punkt środkowy i promień. Łuki są łączone w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, poczynając od elementu źródłowego.
- Łuki eliptyczne muszą leżeć na tej samej elipsie. Łuki eliptyczne są łączone w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, poczynając od elementu źródłowego.
- Polilinie mogą łączyć linie, łuki lub polilinie, czego wynikiem jest pojedyncza polilinia. Można scalać tylko elementy, które stykają się końcami z polilinią źródłową i dołączonymi określonymi elementami. Elementy muszą leżeć na tej samej płaszczyźnie. W przeciwieństwie do łączenia linii, łuków lub łuków eliptycznych, nie można łączyć elementów z przerwą pomiędzy nimi, jeżeli elementem źródłowym jest polilinia. Należy zauważyć, że polecenie EditPolyLine również pozwala na łączenie elementów z istniejącymi poliliniami.
- Nie mogą występować przerwy pomiędzy splajnami. Wygląd splajnu zmienia się, jeżeli przejście pomiędzy pierwotnymi elementami nie jest styczne.
Aby połączyć elementy, należy:
- Kliknąć Modyfikuj > Połącz (lub wpisać Weld).
- Wybrać element bazowy.
- Określić elementy do scalenia z elementem źródłowym.
Można określić opcję Zamknij, gdy pojawi się monit o łuk lub łuk eliptyczny. Zamknij przekształca łuk w okrąg lub łuk eliptyczny w pełną elipsę.
- Nacisnąć Enter.
Polecenie: Weld
Menu: Modyfikuj > Połącz