Tasarım Yöntemleri (Aşağıdan Yukarıya ve Yukarıdan Aşağıya Tasarım)

Aşağıdan yukarıya tasarım, yukarıdan aşağıya tasarım veya her iki yöntemin bir kombinasyonunu kullanarak montajlar oluşturabilirsiniz.

Aşağıdan Yukarıya Tasarım

Aşağıdan yukarıya tasarım, geleneksel yöntemdir. Önce parçaları tasarlar ve modeller, ardından bunları bir montaja ekler ve montaj ilişkilerini kullanarak parçaları konumlandırırsınız. Parçaları değiştirmek için bunları ayrı ayrı düzenlemeniz gerekir. Bu değişiklikler daha sonra montajda görünür.

Aşağıdan yukarıya tasarım önceden imal edilen, kullanıma hazır parçalar için veya donanım, kasnaklar, motorlar vb. standart bileşenler için tercih edilen tekniktir. Siz farklı bir bileşen seçmedikçe bu parçaların şekli ve boyutu tasarımınıza göre değişmez.

Yukarıdan Aşağıya Tasarım

Yukarıdan aşağıya tasarım SOLIDWORKS Yardım'da "bağlam içinde tasarım" adıyla da anılır.

Yukarıdan aşağıya tasarımda parçaların şekilleri, boyutları ve konumları montaj içinde tasarlanabilir. Örneğin:

  • Motoru hareket ettirseniz bile, her zaman motoru muhafaza etmek için doğru boyutta olan bir motor konsolu modelleyebilirsiniz. SOLIDWORKS, motor konsolunu otomatik olarak yeniden boyutlandırır. Bu beceri özellikle amacı çoğunlukla diğer parçaları doğru konumlarında tutmak olan braketler, bağlantı parçaları ve mahfazalar gibi parçalar için yararlıdır. Yukarıdan aşağıya tasarımı, aksi takdirde aşağıdan yukarıya olan parçaların belirli unsurlarında (tespit pimleri gibi) da kullanabilirsiniz.
  • Fotokopi makinesinin tasarımı, elemanlarının kasnakları, makaraları, kayışları ve fotokopi makinesinin diğer bileşenlerini temsil ettiği bir yerleşim çiziminde gösterilebilir. Bu çizimi temel alarak 3B bileşenleri oluşturabilirsiniz. Çizimdeki elemanları taşıdığınızda veya yeniden boyutlandırdığınızda SOLIDWORKS montajdaki 3B bileşenleri otomatik olarak taşır veya yeniden boyutlandırır. Çizimin hızı ve esnekliği, herhangi bir 3B geometri oluşturmadan önce tasarımın çeşitli versiyonlarını denemenize ve merkezi bir yerde pek çok türde değişiklik yapmanıza izin verir.

Yukarıdan aşağıya tasarımın avantajı, tasarım değişiklikleri yapılırken çok daha az yeniden çalışma gerektirmesidir. Parçalar, onları oluşturma şeklinize göre kendilerini nasıl güncelleyeceklerini bilirler.

Yukarıdan aşağıya tasarım tekniklerini bir parçanın belirli unsurları, komple parçalar veya bütün montajlar üzerinde kullanabilirsiniz. Uygulamada, tasarımcılar tipik olarak montajlarının yerleşimini yapmak ve montajlarına özgü uyarlanmış parçaların kilit yönlerini anlamak için yukarıdan aşağıya teknikleri kullanırlar.