SOLIDWORKS'te Tasarım Etütleri

Modelleri, Tasarım Etüdü kullanarak değerlendirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Bir Tassarım Etüdünü yürütmenin iki ana modu vardır:

Değerlendirme

Her değişken için ayrı değerler belirleyip sınırlar için sensörler kullanırsınız. Yazılım etüdü değerlerin değişik kombinasyonlarını kullanarak yürütür ve her kombinasyonun çıktısını raporlar.

Örneğin bu çoklu gövdeli su şişesi modeli için, 75mm, 100mm ve 150mm uzunluk (L); 30mm, 55mm, ve 80mm yükseklik (H); ve 10mm ve 20mm çap (R) değerlerini belirttiniz. Su gövdesinin hacmini izlemek için bir Hacim sensörü belirlersiniz. Tasarım Etüdü sonuçları her L, R ve H kombinasyonu için hacim değerini rapor eder.Optimizasyon

Her değişken için değerleri ayrı ayrı değerler veya aralık olarak belirtirsiniz. Sınırlandırmalar ve hedefler olarak sensörler kullanırsınız. Yazılım etüdü değerlerin yinelemelerini kullanarak yürütür ve belirtilen hedefinize ulaşmak için değerlerin optimum kombinasyonunu raporlar.

Örneğin yukarıdaki model için, 75mm ile 150mm arasında uzunluk (L); 30mm, 55mm, ve 80mm yükseklik (H); ve 10mm ile 20mm aralığında çap (R) değerlerini belirttiniz. Sınırlama için, su gövdesinin hacmini 299.000 mm^3 ve 301.000 mm^3 arasında tutacak bir Hacim sensörü belirlersiniz. Hedefe ulaşmak için, şişenin kütlesini minimize edecek bir Kütle sensörü belirleyip kullanırsınız. Tasarım Etüdü, L, R, H ve Hacim için belirtilen değerleri yineler ve minimum kütle için en uygun kombinasyonu rapor eder.

SOLIDWORKS lisansınıza ve bir Değerlendirme etüdü veya Optimizasyon etüdü yürütüyor olmanıza göre Tasarım Etütlerinde kullanmanız için değişik sensörler bulunur.

  SOLIDWORKS Standard SOLIDWORKS Professional SOLIDWORKS Premium SOLIDWORKS Simulation Professional SOLIDWORKS Simulation Premium
  Değerlendirme Optimizasyon Değerlendirme Optimizasyon Değerlendirme Optimizasyon Değerlendirme Optimizasyon Değerlendirme Optimizasyon
Mass Properties
Ölçümlendirme
Simülasyon Verileri          

Bir etüdü yürüttükten sonra Sonuç Görünümü sekmesinde bir senaryo veya yineleme seçin. Grafik alanında, model seçilen senaryo veya yineleme değerleri ile güncellenir.