Ürünleri Çevrimiçi Lisanslamayı Kullanacak Şekilde Ayarlama

Varsayılan olarak, SOLIDWORKS yazılımı makine etkinleştirmesini kullanacak şekilde ayarlanmıştır. SOLIDWORKS yazılımı bir makinede kuruluysa lisansı manuel olarak devre dışı bırakmalı ve ardından etkinleştirme tipini çevrimiçi lisanslamayı kullanacak şekilde değiştirmelisiniz.

SOLIDWORKS'te Yüklü Lisansları Devre Dışı Bırakma

Çevrimiçi lisansı kullanmadan önce, makinede aynı ürünün kurulu olmadığından emin olmalısınız. Aynı ürün kuruluysa Admin Portal'da çevrimiçi lisanslamayı yapılandırmadan önce kurulu ürünün lisansını devre dışı bırakmanız gerekir.

Lisansı devre dışı bırakmak için:

 • SOLIDWORKS yazılımında Yardım > Lisanslar > Devre Dışı Bırak öğesine tıklayın ve talimatları uygulayın.
Bir makinede çevrimiçi lisanslar ve SolidNetWork lisansları bir arada bulunabilir. Örneğin aynı makinede bir çevrimiçi lisansla SOLIDWORKS Premium 2021 ve bir SolidNetWork lisansıyla SOLIDWORKS Simulation Premium 2021 çalıştırılabilir.

Etkinleştirme Türünü Çevrimiçi Lisanslama Olarak Değiştirme

Bir üründe çevrimiçi lisanslamayı kullanmadan önce, makine etkinleştirmesi olan etkinleştirme türünü çevrimiçi lisans olarak değiştirmelisiniz.

Bir lisansın etkinleştirme türünü bir üyeye atanmadan önce veya sonra değiştirebilirsiniz. Ürün etkinleştirilmişse veya birden fazla üyeye atanmışsa lisansın etkinleştirme türünü değiştiremezsiniz. Bir lisans makine etkinleştirmesi yoluyla etkinleştirilirse uzaktan devre dışı bırakılamaz; makinedeki bir kullanıcı bu lisansı devre dışı bırakmalıdır.

Etkinleştirme türünü çevrimiçi lisanslama olarak değiştirmek için:

 1. Ürün bir üyeye atanmışsa:
  1. Üyeler sekmesine tıklayın ve listeden bir üye seçin.
  2. Atanan Ürünler altında, değiştirmek istediğiniz ürüne tıklayın.
  3. Ürün Ayrıntıları'nda, Etkinleştirme Türü altında, Çevrimiçi Lisanslamaya Geç'e tıklayın.
  4. Onaylamak için Değiştir veya iptal etmek için İptal'e tıklayın.
 2. Ürün bir üyeye atanmamışsa:
  1. Ürünler sekmesine tıklayın ve listeden bir ürün seçin.

   Ürünü sorgulamak için Ürün Bul bölmesini kullanabilirsiniz.

 3. Ürün Ayrıntıları'nda, Etkinleştirme Türü altında, Çevrimiçi Lisanslamaya Geç'e tıklayın.
 4. Onaylamak için Değiştir veya iptal etmek için İptal'e tıklayın.
 5. Bir üyeye bir ürün atayın.
Çevrimiçi lisans atadığınızda, bu ürün yalnızca ilgili üye tarafından kullanılabilir. Ancak bir üyeye bir makine etkinleştirmeli ürünü atamak yalnızca izleme amacıyla gerçekleştirilebilir. Belirtilen makineye erişimi olan herkes ürünü kullanabilir. Bu durumda, makineyi kullanan kişinin bu lisansa sahip olması gereken üye olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.