Okienko zadań Arkusz blachy

Określić wartości wejściowe pozwalające ustalić koszt wyprodukowania części arkusza blachy z okienka zadań Costing.

Metoda

Wybierz metodę produkcji dla danej części.

Wybierz metodę produkcji:

  • Arkusz blachy
  • Obrabiana płyta

Szablon kalkulacji kosztów Costing

Można wybrać domyślne szablony dla każdego typu części.

Szablon Sheet Metal Ustawia istniejący szablon arkusza blachy.
Szablon Machining Ustawia istniejący szablon obróbki.
Uruchom edytor szablonu Otwiera Edytor szablonu kalkulacji kosztów Costing, który pozwala na utworzenie lub edycję szablonów narzędzia Costing.

Material

Klasa Określa klasę materiału na podstawie materiału skonfigurowanego dla części. Ta opcja jest ustawiana automatycznie, jeśli dla części został już zastosowany materiał.
Name Określa materiał w oparciu o materiał części. Ta opcja jest ustawiana automatycznie, jeśli dla części został już zastosowany materiał.
Ustaw materiał Definiuje właściwości materiału części SOLIDWORKS na podstawie wybranej Klasy i Nazwy materiału.
Grubość z szablonu Wyświetla wartość grubości w szablonie, która odpowiada grubości części lub jest jej najbliższa. Jeśli żadna wartość grubości w szablonie nie odpowiada grubości części, w szablonie wybierana jest wartość najbliższa, a różnica grubości jest wskazywana przez ikonę ostrzeżenia CM_warning_exlamation_point.gif.
Koszt materiału Wyświetla koszt zdefiniowany dla materiału przy wybranej w szablonie grubości. Po zastąpieniu opcji Koszt materiału pole tekstowe będzie wyświetlane na żółto oraz będzie możliwe kliknięcie opcji Resetuj na domyślne wartości szablonu.

Rozmiar materiału wyjściowego (metoda Arkusz blachy)

Opcja ta jest dostępna w przypadku części arkusza blachy, kiedy wybrana metoda to Arkusz blachy.

Typ produktu wyjściowego z szablonu Konfiguruje opcję definiującą metodę obliczeń.

Waga materiału

Oblicza ciężar części w oparciu o wartości zdefiniowane dla opcji Materiał, Grubość z szablonu i Obszar do kalkulacji kosztów.

Rozmiar arkusza

Oblicza koszt materiału części poprzez określenie liczby części, które mogą zostać wytworzone z wybranego arkusza. Jeśli na ekranie pojawi się ikona ostrzegawcza CM_warning_exlamation_point.gif, oznacza to, że część jest zbyt duża dla wybranego arkusza lub że przesunięcia są zbyt duże, aby wpasować część w arkusz.

Obszar do kalkulacji kosztów Konfiguruje opcję definiującą użycie materiałów. Obszar jest wyświetlany na liście. Należy wybrać jedną z poniższych opcji:

Ramka graniczna

Wykonują kalkulację materiału dla najmniejszego prostokąta, w którym może się zmieścić rozłożony model.

Obszar rozłożonego modelu

Wykonuje kalkulację minimalnego wymaganego obszaru.

Dostosowany rozmiar arkusza

Określa dostosowany rozmiar materiału. Ta opcja jest przydatna, jeśli w zakładzie znajduje się materiał o określonym wcześniej rozmiarze.

Dostosowany obszar

Określa wartość obszaru.

Odsunięcie (Dostępne dla opcji Ramka graniczna i Obszar rozłożonego modelu). Zwiększa ustawienie Obszar do kalkulacji kosztów o taką samą wartość we wszystkich kierunkach. Na przykład po ustawieniu Obszar do kalkulacji kosztów na Ramka graniczna oraz wprowadzeniu w opcji Odsunięcie wartości 0,5, wszystkie cztery boki prostokąta zostaną przesunięte o 0,5.
Odsunięcie ramki granicznej (Dostępne dla opcji Rozmiar arkusza). Ustawia wartość dla odsunięcia prostokątów ramki granicznej na arkuszu do zagnieżdżenia.
Dimension (Dostępne dla opcji Dostosowany rozmiar arkusza). Określa długość i szerokość materiału.
Obszar (Dostępne dla opcji Dostosowany obszar). Określa obszar materiału.
Podgląd w obszarze graficznym (Dostępne dla opcji Ramka graniczna i Obszar rozłożonego modelu). Wyświetla podgląd używanego materiału oraz wpływu odsunięcia na ilość materiału.
Costing_Bounding_Box.gif
Ramka graniczna
Costing_Flat_Pattern_Area.gif
Obszar rozłożonego modelu
Procent złomowania Wyświetla wartość procentową odpadów materiału w serii.
Ostateczny obszar Wyświetla całkowity obszar materiału, który zostanie użyty.

Opcja ta jest dostępna w przypadku części arkusza blachy, kiedy dla opcji Typ produktu wyjściowego z szablonu wybrano wartość Arkusz blachy.

Jeden kierunek Ustawia wyrównanie arkuszy w jednym kierunku.

Długa krawędź pozioma

Ustawia dłuższe krawędzie ramek granicznych w kierunku poziomym.

Długa krawędź pionowa

Ustawia dłuższe krawędzie ramek granicznych w kierunku pionowym.

Zoptymalizowane Ustawia orientację prostokątów ramki granicznej jako kombinację kierunków poziomych i pionowych. Orientacja zależy od wymiarów arkusza oraz odsunięć prostokątów ramki granicznej.
Odsunięcie granicy arkusza

X

Ustawia odsunięcie obramowania arkusza od dolnej krawędzi arkusza.

Y

Ustawia odsunięcie obramowania arkusza od lewej krawędzi arkusza.

Pokaż zagnieżdżenie ramki granicznej Wyświetla okno dialogowe Pokaż zagnieżdżenie ramki granicznej.
Procent złomowania Wyświetla wartość procentową odpadów materiału w arkuszach.
Maksymalna liczba części na arkusz Wyświetla maksymalną liczbę części, które mieszczą się na arkuszu.
Całkowita liczba arkuszy w rozmiarze serii Wyświetla liczbę arkuszy utworzonych dla rozmiaru serii.

Obiekt produktu wyjściowego (metoda Obrabiana płyta)

Opcja ta jest dostępna w części arkusza blachy, kiedy wybrana metoda to Obrabiana płyta.

Typ

Płyta zapewnia oszacowanie kosztów w oparciu o produkcję części z płyty materiału wyjściowego. Do otrzymania gotowej części użyte będzie oprogramowanie do łączonych operacji 2D obróbki skrawaniem, np. cięcia strumieniem wody, promieniem lasera i plazmą jak również do operacji skrawania i wiercenia. Operacje cięcia przeprowadzane na obrysie części są wykonywane metodą cięcia 2D, np. strumieniem wody, promieniem lasera czy plazmą. Elementy nieprzelotowe, np. kieszenie, skosy, lub otwory są nacinane za pomocą frezowania lub wiercenia.

Rozmiar płyty jest określony przez największy obszar powierzchni części. W przypadku wybrania opcji Płyta zostaną wyświetlone odpowiednie wartości Rozmiaru i Grubości z szablonu. Jeśli żadna wartość grubości w szablonie nie odpowiada grubości części, w szablonie wybierana jest wartość najbliższa, a różnica grubości jest wskazywana przez ikonę ostrzeżenia CM_warning_exlamation_point.gif.

Podgląd produktu wyjściowego Wyświetla podgląd obiektu produktu wyjściowego w obszarze graficznym.

Ilość

Całkowita liczba części Liczba części, które mają zostać wyprodukowane.
Rozmiar serii Ilość części, która ma zostać wyprodukowana w jednej serii.

Stawka warsztatowa

Stawka warsztatowa Określa stawkę godzinową w celu określenia kosztu wszystkich operacji technologicznych niezależnie od typu używanych maszyn. Ta wartość zastępuje wszystkie koszty związane z maszynami i robocizną, które zostały zdefiniowane w szablonie obróbki.
Opcja Stawka warsztatowa jest przydatna, gdy nie są znane inne koszty procesów produkcyjnych. Może wystąpić sytuacja, w której producent przekazał informację o stałej stawce warsztatowej wynoszącej 100 USD za godzinę pracy, bez podziału na poszczególne procesy, takie jak frezowanie i wiercenie. Można także zdefiniować Stawkę warsztatową jako wartość domyślną w szablonie obróbki.

Narzut/Upust

Dostosowanie kosztu Pozwala dostosować koszt materiału lub całkowity koszt o wartość procentową. Wartość ujemna oznacza zniżkę, a wartość dodatnia dodatkowy narzut. Na przykład można zwiększyć o 15% koszt materiału, który zostanie następnie dodany do kosztu całkowitego. Wartość 15% spowoduje zmniejszenie kosztu o wartość ujemną. Należy wybrać jedną z poniższych opcji:

% całkowitego kosztu

Zwiększa koszt produkcji o wartość procentową kosztu całkowitego.

% kosztu materiału

Zwiększa koszt produkcji o wartość procentową kosztu materiału.

Tej opcji należy użyć w przypadku otrzymania zniżki na materiał lub na całkowity koszt wyprodukowanej części. Producenci mogą użyć tej opcji do określenia marży względem rzeczywistych kosztów.

Szacowany koszt na część

  Koszt Wyświetla całkowity szacowany koszt wyprodukowania części. Koszt jest na bieżąco aktualizowany o wszystkie wprowadzone zmiany.
  Porównanie Wyświetla wykres słupkowy Bieżącego i Poprzedniego kosztu lub kosztu Bieżącego i Linii bazowej. Jeśli zmiany wprowadzone w części powodują spadek kosztów, słupek Bieżący ma kolor zielony, a różnica procentowa green_down_arrow.gif jest ujemna. Jeśli zmiany wprowadzone w części powodują wzrost kosztów, słupek Bieżący ma kolor czerwony, a różnica procentowa red_up_arrow.gif jest dodatnia.

Aby wyznaczyć koszt linii bazowej na potrzeby porównania, kliknąć Ustaw linię bazową PM_unlock.gif. W przypadku zmiany projektu jego koszt zostanie porównany z kosztem linii bazowej. Po ustawieniu kosztu linii bazowej wszystkie zmiany w części zostaną przeanalizowane jako koszt Bieżący i zostanie wyświetlona odpowiednia różnica. Po ustaleniu ceny według linii bazowej część jest obracana, rozkładana i ponownie składana. Jest to spowodowane pobieraniem obrazów przez program na potrzeby raportu kalkulacji kosztów Costing.

  Rozkład Wyświetla koszt i rozkład procentowy najważniejszych składowych kosztu całkowitego:

Material

Koszt materiału na podstawie wagi używanych materiałów.

Produkcja

Łączny koszt obróbki, w tym skrawania, gięcia i formowania oraz dodatkowych operacji.

Narzut lub upust

Ustawienia określone w opcji Narzut/Upust.

Costing-Create Report Generuj raport Otwiera okno dialogowe Opcje raportu, w którym można dostosować raport i wyeksportować go jako dokument programu Word lub jako arkusz kalkulacyjny Excel.