Szacowanie kosztów części obrabianej

Przy użyciu narzędzia Costing można określić koszt produkcji części obrabianej.

  1. W części obrabianej maszynowo kliknąć Costing tool_costing_tools.gif (pasek narzędzi Narzędzia lub karta Oceń w menedżerze poleceń CommandManager) lub Narzędzia > Aplikacje SOLIDWORKS > Costing .
    Jeśli ilość informacji w szablonie obróbki pozwala na oszacowanie kosztu, a do części jest przypisany materiał zgodny z szablonem, zostanie wykonane oszacowanie kosztu, a w okienku zadań kalkulacji kosztów Costing zostanie wyświetlona informacja Szacowany koszt na część. Jeśli ilość informacji w szablonie jest niewystarczająca lub istnieje konieczność zmiany wartości wejściowych dla narzędzia Costing, należy wykonać poniższe czynności.
  2. W okienku zadań kalkulacji kosztów Costing:
    1. W obszarze Szablon Machining wybrać odpowiedni szablon. Dostępne są zarówno szablony domyślne, jak i możliwość utworzenia szablonu w celu użycia dostosowanych danych produkcyjnych.
    2. W obszarze Materiał wybrać odpowiednie ustawienia dla pól Klasa i Nazwa (o ile nie zostały one już skonfigurowane). Jeśli materiał części będzie odpowiadać klasie i materiałowi w szablonie obróbki, pola Klasa i Nazwa zostaną uzupełnione automatycznie.
      W celu wprowadzenia do okienka zadań Costing dostosowanych wartości klas i materiałów utworzyć szablon z informacjami o materiale oraz o sposobie jego obróbki.
      Element Koszt materiału to koszt podany w szablonie dla wybranej kombinacji elementów Klasy i Nazwy. Wartość Koszt materiału można zastąpić bez edytowania szablonu. Zastąpienie dotyczy tylko otwartej części, a nie całego szablonu. Po zastąpieniu wartości Kosztu materiału pole tekstowe będzie wyświetlane na żółto.
    3. W obszarze Obiekt produktu wyjściowego wybrać materiał, z którego ma powstać część. W przypadku wybrania opcji Blok program przyjmuje, że do utworzenia części będą wymagane operacje frezowania i wiercenia. W przypadku wybrania opcji Płyta program przyjmuje, że do utworzenia części będą wymagane operacje dwuwymiarowe, takie jak cięcie strumieniem wody, laserem lub plazmą, oraz operacje frezowania i wiercenia. W przypadku wybrania opcji Walec program przyjmuje, że do utworzenia gotowej części będą użyte operacje toczenia, frezowania i wiercenia.
      Wybranie obiektu produktu wyjściowego jest konieczne. Dzięki temu można określić rodzaje operacji obróbki służące do usunięcia materiału z części.
    4. Jeżeli wybrano:
      • Blok, wybrać Wprowadź specyficzny rozmiar i określić wartości X, Y oraz Z bloku lub wpisać wartości Dodatkowy produkt wyjściowy na.
      • Płyta, wybrać Grubość z szablonu. Jeśli odpowiednia grubość nie jest dostępna, wykonać edycję szablonu.
      • Walec, wybrać Wprowadź specyficzny rozmiar i określić D (średnicę) i L (długość) walce lub wpisać wartości Dodatkowy produkt wyjściowy na.
    5. W obszarze Ilość ustaw wartości Całkowita liczba części i Rozmiar serii.
    6. W razie potrzeby w obszarze Stawka warsztatowa można wprowadzić stawkę godzinową w celu określenia kosztu wszystkich operacji technologicznych niezależnie od typu używanych maszyn.
    7. Opcjonalnie w obszarze Narzut/Upust można dostosować koszt materiału lub całkowity koszt o wartość procentową.
      Oprogramowanie pobierze informacje o materiale z materiału zdefiniowanego w części i wykona szacunkową kalkulację kosztów. W menedżerze kosztów CostingManager zostaną wyświetlone operacje technologiczne występujące w danej części, takie jak frezowanie i wiercenie otworów. W okienku zadań Machining Costing zostanie wyświetlona wartość Szacowany koszt na część.
  3. Kliknąć polecenie Rozpocznij szacowanie kosztów.
  4. W razie potrzeby w menedżerze kosztów CostingManager można dodać dostosowane operacje oraz zmienić i zastąpić istniejące operacje.