Nastavení tuhého tělesa
Kdy je vhodné definovat tuhé těleso
Hlavní výhodou nastavení objemového tělesa jako tuhého v dokumentu sestavy je kratší doba simulace. Sestavy s tuhými tělesy se spouští rychleji než sestavy s deformovatelnými tělesy. Při spuštění studie simulace můžete nastavit, že chcete považovat objem za tuhé těleso v případech, že:
Objemové těleso je mnohem tužší než okolní součásti. Příklady jsou například tuhá vtlačovací tělíska tlačící na měkké vzorky a obráběcí nástroje, například děrovače, razidla a další. V těchto případech se očekává, že zjednodušení na tuhé těleso nabídne dostatečně přesné výsledky.
Objemové těleso je vzdáleno od důležité oblasti a sestava je velká. Při takových zjednodušeních může docházet k chybným výsledkům (u těles považovaných za tuhá i u jiných dílů). Nastavení na tuhá tělesa by se mělo používat pouze v případě, že analýza u velkých sestav trvá příliš dlouhou dobu. Doporučuje se však raději nastavit těleso jako tuhé místo jeho vyloučení z analýzy nebo nahrazení uchyceními/zatíženími, protože interakce kontaktů mezi díly se v simulaci stále uvažují.
Zobrazení výsledků u tuhých těles
Výsledky pro tuhé těleso se zobrazí pouze pro pole posunutí. Pole napětí a namáhání se nepočítají a nezobrazují. Obrázky sítí s tuhými tělesy se zobrazují, ale jsou snadno rozpoznatelné.
Obrázek níže zobrazuje výsledky pro kontakt bez průniku mezi tuhou polokoulí a deformovatelným blokem. Z důvodu symetrie je zobrazena pouze jedna čtvrtina polokoule. Všimněte si, že pro těleso polokoule, které se považuje za tuhé, se nezobrazují položky napětí a namáhání.
Poznámka: Program nepoužívá elastické vlastnosti materiálů určené pro tuhé těleso.
Jak nastavit těleso jako tuhé:
V Simulation Study tree klepněte pravým tlačítkem na požadované těleso a vyberte příkaz Upevnit.
Chcete-li tuhé těleso zahrnout do simulace, klepněte na něj pravým tlačítkem a vyberte příkaz Zdeformovat. Volba Upevnit se přepne na volbu Zdeformovat.