Narzędzie SolidWorks Costing pomaga w określeniu kosztu wyprodukowania części skrawanych i z arkusza blachy, automatyzując proces szacowania kosztów i ustalania ceny.
Narzędzie jest pomocne dla projektantów przy podejmowaniu decyzji z uwzględnieniem kosztów produkcji, a także pomaga producentom ustalić ceny dla klientów. Po każdej zmianie projektu natychmiast widoczny jest nowy, zaktualizowany koszt oraz jego szczegółowy rozkład. Możliwe jest także tworzenie automatycznych raportów kosztów.
Narzędzie Costing opiera się na informacjach o produkcji i materiałach zawartych w szablonach. W szablonach można również określić materiał do utworzenia części, proces produkcji (np. cięcie laserowe, zginanie czy frezowanie), a także przypisany koszt tych materiałów i operacji produkcyjnych. Szablony pozwalają też na tworzenie operacji dostosowanych, np. pakowania, pozycji planowania ERP, malowania czy czyszczenia.
Z narzędzia Costing mogą korzystać różne osoby:
- Projektanci: Narzędzie Costing pozwala uzyskać szacunkowy koszt wyprodukowania części. Narzędzie Costing może też porównywać modele i umożliwia podejmowanie decyzji na podstawie kosztów we wcześniejszej fazie procesu projektowania. Można porównać scenariusze "wariantowe" obejmujące np. usuwanie funkcji, zmianę materiałów czy wykorzystanie innych procesów produkcyjnych, a następnie przyjrzeć się, jak wpływa to na koszty. Szacowanie kosztów jest powtarzalne, ponieważ podstawą wyników są dane z szablonów. Przy określaniu kosztów można więc zawsze wykorzystywać te same informacje zapisane w szablonie.
- Producenci: Narzędzie Costing zwraca dokładne ceny z uwzględnieniem materiałów, procesów i innych powiązanych kosztów, które trzeba ponieść przy produkcji części. Narzędzie Costing przyspiesza też proces określania cen w porównaniu z metodami ręcznymi, jak np. za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, funkcji obliczeniowych czy szacowania usuniętego materiału. Ponadto narzędzie Costing pomaga w eliminacji błędów i stanowi dokładny oraz powtarzalny system wyznaczania cen, który można aktualizować przy każdej zmianie ceny materiału czy kosztów pracy.
Narzędzie Costing dzieli się na dwa obszary funkcjonalne:
- Sheet Metal Costing
- Narzędzie Sheet Metal Costing
służy do pracy z częściami produkowanymi z arkusza blachy. To narzędzie obsługuje:
- Operacje cięcia arkusza blachy (cięcie laserem, strumieniem wody czy plazmą)
- Operacje z biblioteki (operacje wykrawania czy formowania)
- Zgięcia
- Operacje dostosowane (malowanie, anodyzacja czy obróbka cieplna)
- Operacje maszynowe oraz operacje przygotowania procesu (np. koszt przygotowania prasy krawędziowej)
Aby można było użyć narzędzia, część musi zawierać operacje arkusza blachy, takie jak odgięcia, zgięcia czy narzędzia formowania. Operacje takie jak otwory i wycięcia są rozpoznawane jako ścieżki cięcia dla operacji cięcia laserowego, strumieniem wody czy plazmą.
- Machining Costing
- Narzędzie Machining Costing
służy do pracy z częściami obrabianymi z litej bryły oraz materiału standardowego płyty. Części obrabiane maszynowo używają obróbki maszynowej w części procesów produkcyjnych lub we wszystkich procesach produkcyjnych. Kalkulacja kosztów Machining Costing dotyczy części, które na początku są blokiem lub arkuszem materiału (np. płyta metalowa) i w wyniku frezowania, wiercenia i cięcia (strumieniem wody lub plazmą) osiągają końcowy kształt. Części utworzone z bloków przy użyciu technologii takich, jak frezowanie czy wiercenie. To narzędzie obsługuje części, w których elementem początkowym jest blok materiału i dla których są wykonywane następujące operacje:
- Operacje frezowania (licowanie, frezowanie frezem płaskim lub kulistym oraz fazowanie)
- Operacje wiercenia (wiercenie otworów nieprzelotowych i przelotowych, rozwiercanie i gwintowanie)
- Operacje z biblioteki
- Operacje dostosowane (malowanie, anodyzacja czy obróbka cieplna)
- Operacje maszynowe oraz operacje przygotowania procesu (np. koszt przygotowania frezarki)
Części produkowane z płyt, które wykorzystują nie tylko operacje frezowania i wiercenia, lecz również cięcia laserowego, strumieniem wody bądź plazmą. To narzędzie obsługuje części, w których elementem początkowym jest płyta materiału i dla których są wykonywane następujące operacje:
- Operacje frezowania (licowanie, frezowanie frezem płaskim lub kulistym oraz fazowanie)
- Operacje wiercenia (wiercenie otworów nieprzelotowych i przelotowych, rozwiercanie i gwintowanie)
- Operacje z biblioteki
- Operacje dostosowane (malowanie, anodyzacja czy obróbka cieplna)
- Operacje maszynowe oraz operacje przygotowania procesu (np. koszt przygotowania frezarki)
- Operacje skrawania (operacje cięcia laserem, strumieniem wody czy plazmą)
Obecnie SolidWorks Costing nie obsługuje części produkowanych przez obracanie, frezowanie w trzech wymiarach ani formowanie wtryskowe. Nie są także obsługiwane części wieloobiektowe.
Koszty obliczane za pomocą narzędzia kalkulacji kosztów Costing są dokładne na tyle, na ile pozwala dokładność danych w szablonach. Chociaż w oprogramowaniu SolidWorks dostępne są wstępnie wypełnione szablony, najlepiej jest utworzyć szablony dostosowane, oparte na własnych kosztach producenta. Aby uzyskać rzeczywiste koszty, przy tworzeniu szablonów dostosowanych zaleca się współpracę z własnym działem produkcji oraz z wykonawcami zewnętrznymi.