Program automatycznie definiuje warunki kontaktu pomiędzy obiektem, a płaszczyzną uderzenia. Można zdefiniować warunki kontaktu pomiędzy różnymi ścianami różnych komponentów w złożeniu. Jako warunki kontaktu globalnego i komponentów dostępne są tylko Zezwalaj na penetrację oraz Wiązane (bez prześwitu). Jako zestawy kontaktu lokalnego oprócz opcji Zezwalaj na penetrację oraz Wiązane (bez prześwitu) dostępna jest również opcja kontaktu Bez penetracji.
Komponenty złożenia mogą ulec rozłączeniu w wyniku uderzenia w zależności od działających na nie sił w czasie uderzenia. Zastosuj warunek kontaktu Bez penetracji we wszystkich obszarach, gdzie części nie są ze sobą związane i mogą się swobodnie przemieszczać względem siebie. Komponenty złożenia nie mogą ulec rozdzieleniu przed wystąpieniem uderzenia.
W badaniach testu upuszczenia nie jest dozwolony kontakt węzeł-węzeł.
Tarcie
Można określić współczynnik tarcia:
- pomiędzy modelem a płaszczyzną uderzenia (Konfiguracja testu upadku w menedżerze PropertyManager)
- pomiędzy obiektami z kontaktem Bez penetracji (Zestawy kontaktu w menedżerze PropertyManager)
Tłumienie kontaktowe
Tłumienie kontaktu jest uwzględniane dla obiektów, które wchodzą ze sobą w kontakt podczas uderzenia a ich typ kontaktu ustawiony jest jako Bez penetracji. Tłumienie kontaktu obliczane jest jako tłumienie lepkie. Dane wejściowe to wartość tłumienia będąca stosunkiem tłumienia krytycznego (ζcr = 2* m* ω).
Zastosowanie tłumienia kontaktu zmniejsza oscylacje o wysokiej częstotliwości, które mogą wystąpić podczas uderzenia oraz poprawia stabilność rozwiązania (menedżer właściwości PropertyManager Konfiguracja testu upadku). Straty energii związane z tego typu tłumieniem odbywają się tylko przez kontakt.
Straty energii
Straty energii występują w wyniku tarcia, tłumienia lub deformacji plastycznej (dla materiałów plastycznych wg Misesa).
Jeżeli wszystkie materiały są liniowe sprężyste, a współczynnik tarcia jest ustawiony na zero, uderzenie nie powoduje żadnych strat energii, a model odbija się w nieskończoność.