Ten przykład ilustruje relację pomiędzy momentem obrotowym wymaganym przez napęd obrotowy o stałej prędkości zastosowany dla obrotowego łącznika w obrębie mechanizmu a odbitą bezwładnością obciążenia. Ruch mechanizmu ma wpływ na odbitą bezwładność obciążenia.
Przykład ten używa mechanizmu składającego się z koncentrycznie powiązanych łączników. Napęd obrotowy o stałej prędkości zastosowany dla łącznika po lewej stronie, jak pokazane. W modelu tym nie ma tarcia ani grawitacji.
Moment obrotowy napędu na łączniku po lewej stronie w funkcji czasu |
|
Odbita bezwładność obciążenia w funkcji czasu |
|
Kiedy napęd obrotowy obraca się, połączone łączniki zmieniają pozycje. W efekcie, moment obrotowy wymagany przez napęd dla obrócenia łącznika w stałej prędkości, zmienia się wraz z obrotem łącznika. Napęd obrotowy musi zastosować dodatni albo ujemny moment obrotowy dla zachowania stałej prędkości obrotowej łącznika. Odpowiadająca odbita bezwładność obciążenia również zmienia się wraz z pozycją łącznika, co jest typowe. Przy braku grawitacji lub jakichkolwiek zewnętrznych sił lub momentów obrotowych, odbita bezwładność obciążenia jest dodatnia.