
Při exportu modelů SOLIDWORKS® do formátu IFC™ můžete namapovat uživatelské vlastnosti SOLIDWORKS na sady vlastností IFC.
Postup exportu uživatelských vlastností do formátu IFC:
- Klikněte na nabídku a v nastavení Formát souboru vyberte možnost IFC.
- V nastavení Výstupní formát vyberte možnost Použít mapovací soubor pro sadu vlastností.
- Poté zadejte schéma XML nebo mapovací soubor .xsd, který software použije k ověření exportovaných vlastností.
Výhody: Zákazníci BIM mohou exportovat data uživatelských vlastností, která jsou důležitá pro stavbu a provoz budovy. Tato funkce je flexibilní. Umožňuje namapovat vlastnosti SOLIDWORKS na vlastnosti IFC (případně pod jiným názvem) a definovat vlastní cílové sady vlastností v souboru IFC. V předchozích verzích bylo sice možné exportovat vlastnosti uložené v souborech IFC, ale pouze do jediné vlastnosti s pevným kódem zadaným v souboru IFC.
Postup exportu uživatelských vlastností na sady vlastností IFC:
- Klikněte v souboru SOLIDWORKS na nabídku .
- Na záložce Vlastní přidejte vlastnosti, které chcete exportovat do souboru IFC, a soubor uložte.
- Vytvořte mapovací soubor XML, který mapuje uživatelské vlastnosti SOLIDWORKS na sady vlastností IFC.
SOLIDWORKS nabízí ukázkové mapovací soubory uložené ve složce SOLIDWORKS install folder\lang\language\IFC.
Ukázkový mapovací soubor:
<CustomPropertiesPSETMapping>
<Schema Version="1.0"/>
<PropertySet Name="Pset_DoorCommon">
<AppliesTo ElementType="IFCDOOR"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="Reference" IFC="Reference" Type="IfcIdentifier"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="FireRating" IFC="FireRating" Type="IfcLabel"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="NoiseRating" IFC="AcousticRating" Type="IfcLabel"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="Security" IFC="SecurityRating" Type="IfcLabel"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="External" IFC="IsExternal" Type="IfcBoolean"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="Infiltration" IFC="Infiltration" Type="IfcVolumetricFlowRateMeasure"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="ThermalTransmit" IFC="ThermalTransmittance" Type="IfcThermalTransmittanceMeasure"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="Glazing" IFC="GlazingAreaFraction" Type="IfcPositiveRatioMeasure"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="Accessible" IFC="HandicapAccessible" Type="IfcBoolean"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="FireDoor" IFC="FireExit" Type="IfcBoolean"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="StarTrekDoor" IFC="SelfClosing" Type="IfcBoolean"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="SmokeStop" IFC="SmokeStop" Type="IfcBoolean"/>
</PropertySet>
<PropertySet Name="ACME_CageCodes">
<AppliesTo ElementType="IFCDOOR"/>
<AppliesTo ElementType="IFCWINDOW"/>
<PropertyMapping SOLIDWORKS="RefCode" IFC="CageCode" Type="IfcLabel"/>
</PropertySet>
</CustomPropertiesPSETMapping>
- Klikněte v softwaru SOLIDWORKS na možnost
(standardní panel nástrojů) nebo na nabídku .
- V okně, které se otevře, vyberte v nastavení Uložit jako typ typ souboru IFC a klikněte na Možnosti.
Můžete vybrat libovolný typ souboru IFC.
-
V okně Možnosti systému vyberte v části Výstupní formát možnost Použít mapovací soubor pro sadu vlastností a vyberte mapovací soubor ze seznamu nebo pomocí vyhledávání.
Chcete-li zahrnout všechny uživatelské vlastnosti ze souboru SOLIDWORKS do exportovaného souboru IFC, vyberte v nastavení Výstupní formát také možnost Uživatelské vlastnosti. Chcete-li tyto vlastnosti zahrnout do sady vlastností IFC, namapujte všechny uživatelské vlastnosti v XML souboru schématu.
Software SOLIDWORKS kontroluje platnost sady vlastností v XML souboru IFC pro následující položky:
- Správné značky, atributy tagů a struktura tagů.
- Verze schématu je stejná nebo nižší než verze podporovaná aktuální verzí softwaru SOLIDWORKS.
- Uživatelské vlastnosti SOLIDWORKS mapují vlastnosti IFC systémem jedna na jednu nebo jedna na více vlastností. Nelze ale namapovat více uživatelských vlastností SOLIDWORKS na jedinou vlastnost IFC.
Software uchovává v registru až 10 sad vlastností.
- Klikněte na tlačítko OK a poté Uložit; tím soubor exportujete do souboru IFC.
Soubor IFC obsahuje uživatelské vlastnosti SOLIDWORKS v sadě vlastností IFC podle mapovacího souboru XML.