Karta Renderuj

Po kliknięciu opcji Narzędzia generowania obrazu wyjściowego > Renderuj, na karcie Renderuj w oknie dialogowym Narzędzia generowania obrazu wyjściowego dostępne są ustawienia sterujące procesem renderowania.

Plik wyjściowy

Nazwa Pozwala nazwać plik wyjściowy.
Folder wyjściowy Określa folder, w którym zapisywane są renderowania.
Format obrazu Określa format pliku wyjściowego. Opcja Radiancja HDR zachowuje 32-bity danych RGB na kanał, a inne formaty nie.
Tryb wyjściowy Opcja dostępna w programie SOLIDWORKS Visualize Standard i SOLIDWORKS Visualize Professional:
  • Renderuj. Renderuje jeden obraz przy użyciu bieżącej kamery.
  • Wszystkie kamery.

    Renderuje jeden obraz dla każdej kamery w scenie. Daje to taką samą liczbę wizualizacji, co kamer w scenie.

Opcja dostępna tylko w programie SOLIDWORKS Visualize Professional:

  • Wszystkie konfiguracje.

    Renderuje wszystkie konfiguracje istniejące w projekcie.

  • Panoramiczny.

    Wykonuje kostkę obrazkową. (Kostka obrazkowa to sześć obrazów wykonanych z tego samego miejsca, ustawionych pod kątem 90º względem siebie). Obrazy są łączone w jeden obiekt stanowiący panoramę 360º wokół kamery. Następnie funkcja generuje plik HTML i umieszcza obrazy z treścią w podfolderze, tak aby można było oglądać panoramę w dowolnej przeglądarce. Widok z kamery w przeglądarce można obracać i powiększać/pomniejszać (nie przesuwać). Jest to wygodne w przypadku pomieszczeń, a funkcja działa we wszystkich trybach renderowania.

  • Obraz interaktywny.

    Wykonuje po kilka zdjęć z kilkudziesięciu lokalizacji kamery na wielu orbitach, aby umożliwić poruszanie się po modelu wyjściowym w dowolnej przeglądarce. Parametry obejmują:

    • Orbity. Określa liczbę poziomów wysokości kamery.
    • Obrazów na orbitę. Określa liczbę wizualizacji z każdej orbity kamery.
    • Kąt początkowy. Określa najmniejszy kąt orbity.
    • Kąt końcowy. Określa największy kąt orbity.
Uwzględnij Alfa Zapewnia obsługę plików z kanałem alfa (.png i .tiff).

Resolution

Rozmiar Określa rozmiar obrazu w pikselach, calach, centymetrach lub milimetrach.
Resolution Określa rozdzielczość wydruku w pikselach na cal lub pikselach na centymetr w pliku wyjściowym.
Wynik (Tylko do odczytu.) Wyświetla rozmiar w pikselach na cal/cm/mm na podstawie powyższych ustawień.

Ustawienia renderowania

Wybór modułu renderowania Określa silnik renderowania:
  • Podgląd. Używa niezależnego od sprzętu, wysokiej jakości interaktywnego rasteryzatora WYSIWYG, który tworzy wolną od szumów kalkulację oświetlenia w czasie rzeczywistym.
  • Szybko. Niezależny od sprzętu, niepozbawiony przekłamań, interaktywny raytracing WYSIWYG przy użyciu 3DS Stellar Physically Correct nastawiony na uzyskanie oświetlenia o najwyższym współczynniku czasu do jakości.
  • Dokładny. Niezależne od sprzętu, pozbawione przekłamań, interaktywne śledzenie ścieżki WYSIWYG przy użyciu 3DS Stellar Physically Correct w celu szybszego uzyskania oświetlenia o najlepszej jakości.
Opcja dostępna tylko w programie SOLIDWORKS Visualize Professional:
  • Klaster Boost. Renderuje obraz do klastra Boost.
Tryb renderowania Określa opcje renderowania w wysokiej jakości:
  • Limit czasu. Zatrzymuje renderowanie po osiągnięciu ustawionego limitu czasu, bez względu na końcową jakość. Po rozpoczęciu renderowania można je zatrzymać w dowolnej chwili.
  • Jakość. Zatrzymuje renderowanie po osiągnięciu ustawionej liczby przejść renderowania, niezależnie od czasu.
Przejścia renderowania Reprezentuje liczbę iteracji lub cykli wykonanych na obrazie, gdzie każda iteracja lub cykl zwiększa jakość i zmniejsza szum obecny w końcowej wizualizacji.

Mniejsza liczba przejść daje obraz w krótszym czasie, ale z potencjalnie mniejszym stopniem ukończenia i większymi szumami.

Większa liczba przejść daje obraz w dłuższym czasie, lecz o mniejszej ilości lub w ogóle pozbawiony szumu i całkowicie ukończony.

W większości przypadków 250 przejść powoduje wykonanie kompletnego obrazu. Wyjątkiem są całkowicie zamknięte wnętrza lub zamknięte środowiska, które zazwyczaj potrzebują 1000 przejść do wygenerowania kompletnego obrazu.

Urządzenie renderowania Ustawia używanie karty graficznej:
  • Procesor. Powoduje używanie wyłącznie jednostki centralnej komputera (opcja dobra dla użytkowników z podstawowymi kartami graficznymi albo takich, którzy równolegle z renderowaniem chcą wykonywać inne zadania o dużym udziale przetwarzania grafiki).
  • GPU. Jest używana wyłącznie karta graficzna NVIDIA obsługująca technologię CUDA (opcja odpowiednia dla użytkowników posiadających wydajne karty graficzne lub wiele kart graficznych; pozwala maksymalnie przyspieszyć renderowanie).
  • Hybrydowy. Używanie procesorów CPU i GPU.
Rozpocznij renderowanie Rozpoczyna renderowanie w trybie offline na lokalnym komputerze.
Zamknij Zapisuje bieżące ustawienia renderowania i zamyka okno dialogowe Narzędzia generowania obrazu wyjściowego, dzięki czemu można wprowadzić zmiany w ustawieniach kamer, wyglądów itp.

Następnie można ponownie otworzyć okno dialogowe Narzędzia generowania obrazu wyjściowego i użyć zapisanych ustawień.

Zmiany ustawień renderowania są przechowywane w aktualnie aktywnym profilu renderowania i są automatycznie zachowywane w różnych sesjach SOLIDWORKS Visualize.

Opcja dostępna tylko w programie SOLIDWORKS Visualize Professional.

Renderuj warstwy

Generuje specjalne warstwy wyjściowe, których można używać w oprogramowaniu do przetwarzania końcowego. Funkcja Renderuj warstwy zapewnia bardzo wysoką wydajność poprzez renderowanie jednoczesne, a nie sekwencyjne.

Warstwy renderowane utworzone przy użyciu opcji Renderuj warstwy są bardziej dopasowane do standardowych przejść renderowania znanych jako dowolne zmienne wyjściowe (AOV).

Ograniczenia: Opcja Renderuj warstwy nie działa z opcją Toon. Jeżeli opcja Toon jest włączona w Kamerze, renderowane warstwy nie są wyświetlane w okienku obrazu i nie są dostępne dla renderowań końcowych w sekcji Narzędzia wyjściowe.

Różne tryby renderowania (Podgląd, Szybko, Dokładnie) obsługują różne zestawy warstw do renderowania.

Wybrać warstwy do renderowania:

Warstwa Podgląd Szybko Dokładnie Opis
Ładny wygląd Zawiera renderowany obraz ze wszystkimi elementami.
Alfa   Zawiera kanał alfa (przezroczystość) w oparciu o widoczność podstawową.
Głębokość Zawiera głębokość punktu uderzenia wzdłuż (ujemnej) współrzędnej Z w przestrzeni kamery. Głębokość wynosi zero w pozycji kamery (czarny) i rozciąga się w dodatnim kierunku do sceny (jaśniejszy, biały).
Normalny   Zawiera normalną cieniowania powierzchni w przestrzeni kamery.
UVW   Zawiera współrzędną tekstury (lub UVW) w punkcie trafienia.
Kolorowy Zawiera identyfikator elementu sceny w punkcie trafienia.
Rozproszenie   Zawiera wszystkie ścieżki transportu światła, które są rozproszone przy pierwszym odbiciu.
Połysk Zawiera wszystkie ścieżki transportu światła, które są połyskujące przy pierwszym odbiciu.
Lśniący Zawiera wszystkie ścieżki transportu światła, które są błyszczące przy pierwszym odbiciu.
Emisja   Zawiera udział emisji z bezpośrednio widocznych źródeł światła i powierzchni emitujących światło.
Cień     Zawiera cień w scenie. Dokładniej rzecz ujmując, warstwa zawiera elementy świetlne, których brakuje w określonym punkcie, ponieważ są one zablokowane przez obiekt (rzucanie cienia).
Okluzja otoczenia   Zawiera w scenie okluzję otoczenia w zakresie od 0 (całkowicie okludowane) do 1 (nie okludowane).
Albedo   Zawiera przybliżone wagi kolorów dla funkcji dwukierunkowego rozpraszania (BDF) materiału przy pierwszym trafieniu. Wartość ta generalnie odzwierciedla tekstury (mapy bitowe i proceduralne) używane do kolorowania komponentów materiału.
Włącz Denoiser Umożliwia zastosowanie narzędzia Denoiser w przypadku renderowania offline. Narzędzie Denoiser nie jest automatycznie stosowane w przypadku renderowania offline czy renderowania z użyciem kolejki.

W celu zwiększenia wydajności podczas korzystania z narzędzia Denoiser należy zmniejszyć liczbę przejść renderujących do 1/10 wartości stosowanej w przypadku, gdy narzędzie Denoiser nie jest używane. Przykład: po zaznaczeniu opcji Włącz Denoiser przetworzenie złożonej sceny wymagającej 5000 przejść może zostać ukończone w 500 przejściach, a standardowa operacja złożona z 500 przejść może zostać ukończona w ciągu 50. Jeśli po zaznaczeniu opcji Włącz Denoiser liczba przejść renderujących nie zostanie zmniejszona, wydajność nie ulegnie poprawie. W przypadku korzystania z narzędzia Denoiser możliwe jest zastosowanie jeszcze mniejszej liczby przejść w zależności od efektu, jaki użytkownik chce osiągnąć na obrazie.

Wyślij do kolejki

(pole wyboru i przycisk)

Gdy pole wyboru Wyślij do kolejki jest zaznaczone, kliknięcie Wyślij do kolejki powoduje dodanie bieżącego renderowania do kolejki SOLIDWORKS Visualize w celu wykonania go później.