Okienko zadań Drukowanie 3D

Można określić wartości wejściowe pozwalające ustalić koszt wyprodukowania jednoobiektowej części drukowanej w 3D z okienka zadań kalkulacji kosztów Costing.

Metoda

Drukowanie 3D

Szablon

Można wybrać domyślne szablony dla typu części.

Szablon Machining Określa istniejący szablon obróbki.
Uruchom edytor szablonu Otwiera Edytor szablonu kalkulacji kosztów Costing, który pozwala na utworzenie lub edycję szablonów narzędzia Costing.

Material

Klasa Określa klasę materiału na podstawie materiału skonfigurowanego dla części. Ta klasa jest ustawiana automatycznie, jeśli do części został już zastosowany materiał.
Name Określa materiał w oparciu o materiał części. Ta nazwa jest ustawiana automatycznie, jeśli dla części został już zastosowany materiał.
Ustaw materiał Określa właściwości materiału części SOLIDWORKS na podstawie wybranej klasy i nazwy materiału.
Koszt materiału Wyświetla koszt zdefiniowany dla materiału przy wybranej w szablonie grubości. Po ręcznej zmianie wartości w polu Koszt materiału pole będzie wyświetlane na żółto i będzie możliwe kliknięcie opcji Resetuj do domyślnych wartości szablonu.

Właściwości drukowania

Płaszczyzna orientacji Wybrać orientację części w drukarce 3D na potrzeby analizy kosztów:
  • XY
  • XZ
  • YZ

Aby odwrócić kierunek, kliknąć Odwróć kierunek .

Rozmiar ramki granicznej
  • Modelem
  • Drukarka
Wymiar zostaje podświetlony, jeżeli część jest zbyt duża dla drukarki.
Materiał strukturalny Narzędzie Costing nie oblicza kosztów dodatkowych materiałów pomocniczych. Aby uwzględnić koszty takich materiałów dodatkowych, należy użyć opcji Materiał strukturalny.
Grubość ścianki Określa grubość zewnętrznych ścian części i służy do ustawiania minimalnej objętości obiektu w przypadku zerowego wypełnienia.
Procent wypełnienia Określa procent objętości obiektu, która jest odpadem.
Objętość całkowita  
Pokaż ramkę graniczną drukarki Wybierz tę opcję, aby wyświetlić ramkę graniczną w obszarze graficznym.

Ilość

Całkowita liczba części Liczba części, które mają zostać wyprodukowane.
Rozmiar serii Ilość części, która ma zostać wyprodukowana w jednej serii.

Stawka warsztatowa

Stawka warsztatowa Określa stawkę godzinową w celu określenia kosztu wszystkich operacji technologicznych niezależnie od typu używanych maszyn. Ta wartość zastępuje wszystkie koszty związane z maszynami i robocizną, które zostały zdefiniowane w szablonie obróbki.
Opcja Stawka warsztatowa jest przydatna, gdy nie są znane inne koszty procesów produkcyjnych. Może wystąpić sytuacja, w której producent przekazał informację o stałej stawce warsztatowej wynoszącej 100 USD za godzinę pracy, bez podziału na poszczególne procesy, takie jak frezowanie i wiercenie. Można także określić stawkę warsztatową jako wartość domyślną w szablonie obróbki.

Narzut/Upust

Dostosowanie kosztu Pozwala dostosować koszt materiału lub całkowity koszt o wartość procentową. Wartość ujemna oznacza zniżkę, a wartość dodatnia dodatkowy narzut. Na przykład można zwiększyć o 15% koszt materiału, który zostanie następnie dodany do kosztu całkowitego. Wartość 15% spowoduje zmniejszenie kosztu o wartość ujemną. Należy wybrać jedną z poniższych opcji:

% całkowitego kosztu

Zwiększa koszt produkcji o wartość procentową kosztu całkowitego.

% kosztu materiału

Zwiększa koszt produkcji o wartość procentową kosztu materiału.

Tej opcji należy użyć w przypadku otrzymania zniżki na materiał lub na całkowity koszt wyprodukowanej części. Producenci mogą użyć tej opcji do określenia marży względem rzeczywistych kosztów.

Szacowany koszt na część

  Koszt Wyświetla całkowity szacowany koszt wyprodukowania części. Koszt jest na bieżąco aktualizowany o wszystkie wprowadzone zmiany.
  Porównanie Wyświetla wykres słupkowy Bieżącego i Poprzedniego kosztu lub kosztu Bieżącego i Linii bazowej. Jeśli zmiany wprowadzone w części powodują spadek kosztów, słupek Bieżący ma kolor zielony, a różnica procentowa jest ujemna. Jeśli zmiany wprowadzone w części powodują wzrost kosztów, słupek Bieżący ma kolor czerwony, a różnica procentowa jest dodatnia.

Aby wyznaczyć koszt linii bazowej na potrzeby porównania, kliknąć Ustaw linię bazową . W przypadku zmiany projektu jego koszt zostanie porównany z kosztem linii bazowej. Po ustawieniu kosztu linii bazowej wszystkie zmiany w części zostaną przeanalizowane jako koszt bieżący i zostanie wyświetlona odpowiednia różnica. Po ustaleniu ceny według linii bazowej część jest obracana, rozkładana i ponownie składana. Jest to spowodowane pobieraniem obrazów przez program na potrzeby raportu kalkulacji kosztów Costing.

  Rozkład Wyświetla koszt i rozkład procentowy najważniejszych składowych kosztu całkowitego:

Material

Koszt materiału na podstawie wagi używanych materiałów.

Produkcja

Łączny koszt obróbki, w tym skrawania, gięcia i formowania oraz dodatkowych operacji.

Narzut lub upust

Ustawienia określone w opcji Narzut/Upust.

Generuj raport Otwiera okno dialogowe Opcje raportu, w którym można dostosować raport i wyeksportować go jako dokument programu Word lub jako arkusz kalkulacyjny Excel.